Un bărbat de 39 de ani din municipiul Gherla a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat fizic soția, incidentul având loc pe fondul consumului de alcool.
Potrivit informațiilor transmise de polițiști, cazul a fost semnalat în data de 10 mai, în jurul orei 15:00, printr-un apel la 112 făcut de o femeie de 39 de ani din Gherla.
Din verificările preliminare efectuate de polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla a reieșit că bărbatul ar fi exercitat acte de violență asupra soției sale în timp ce se aflau la domiciliu.
Femeia a fost transportată la o unitate medicală pentru îngrijiri de specialitate.
În urma evaluării riscului, polițiștii au constatat existența unui pericol iminent și au emis un ordin de protecție provizoriu. Prin această măsură, bărbatului i-a fost interzis să se apropie de femeie și de locuința acesteia la o distanță mai mică de 100 de metri.
Tot în data de 10 mai, față de bărbat a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore.
Cercetările continuă sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Gherla.
